X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1393

وجود مخاط در ادرار mucus in urine

نوشته شده توسط سمانه در ساعت 01:45 ب.ظ

 

وجود مخاط  در ادرار  mucus in urine

مقدمه :

عفونت ادراری یکی از شایع ترین عوارض یوِیژه در بین خانومهاست چون طول آلت تناسلی آن کوتاه است و فاصله کمی با مقعد دارد و شستن باید از جلو به عقب باشد و نه به عکس تا باکتریهایی که در مدفوع و روده بزرگ هستند وارد واژن و مجاری ادرار زنها نشود چون کافی است خانوم دچار عفونت ادراری شود و همین عفونت را بسادگی در طی مقاربت به شوهرش  هم منتقل کند واین آغاز داستان و گرفتاری های طولانی است .

در اینجا به بحث تخصصی در باره یکی از مشکلات که وجود موکوس = مخاط = mucus در ادرار است پرداخته شده است این یکی از فاکتورهایی است که در آزمایش ادرار اندازه گیری می شود و آنالیز آن می تواند راهگشا باشد از مشکلات ساده مثل عفونت ادراری تا حتی تومورهای بدخیم و سرطان و راه خوبی برای تشخیص به موقع و  پیشگیری از برخی بیمارهاست .

در مناطق گرمسیر جنوب و مرکز ایران  بدلیل گرمی و خشکی هوا و از دست رفتن آب بدن و از همه بدتر ننوشیدن آب کافی و سالم ، بدن با کمبود آب مواجه می شود و به اصطلاح دهیدراته شده  ادرار غلیظ می گردد و بدن  مساعد انواع بیماریها از جمله سنگ کلیه و همین عفونت مجاری ادراری می شود . به همین جهت حتی اگر تشنه نیستید باید هر روز مقدار زیادی آب بخورید چون اولا با بالا رفتن سن سیگنالهایی که احساس تشنگی را در ما ایجاد می کنند ضعیف می شوند و در واقع با وجودیکه تشنه هستیم این تشنگی را حس نمی کنیم و از آن گذشته  وقتی احساس تشنگی می کنید که بدن با کمبود آب مواجه شده و کمی دیر شده است.

موکوس در ادرار

هر گاه در ادرار موکوس وجود داشته باشد این مشکل  چندین علت می تواند داشته باشد در اغلب موارد بیمار دچار یوتی آی " TUI=urinary tract infection = عفونت مجاری ادراری " می باشد که منحصراً مثانه را درگیر کرده است و یا بر روی کلیه ها هم اثر گذاشته است . موکوس = مخاط در ادرار معمولاً زرد رنگ و بصورت کلوئیدی چسبناک viscous colloid می باشد .

موکوس یک پروتئین فیبری است که اغلب در رسوب ادرار افراد دیده می شود .رشته های موکوسی به صورت موجی و گاهی به صورت خط مستقیم دیده می شوند.رشته های موکوسی ممکن است با سیلندر هیالین اشتباه تشخیص داده شوند ولی شکل استوانه ای سیلندر ها و انتهای گرد آن ها ، سبب تفکیک آن ها از رشته های موکوسی می شود.
مجاری ادراری تناسلی به خصوص اپی تلیوم واژن منشا بیشترین میزان موکوس موجود در ادرار خانم ها است.


وجود مخاط در ادرار باعث می شود که رنگ آن کدر شود در حالیکه ادرار طبیعی شفاف است.

وجود مخاط در ادرار نشان دهنده این است که مشکلی وجود دارد

وجود مخاط درادار مشکلی است که  باید حل شود باید منشاء آن پیدا شود و مداوا گردد . چون مخاط در ادرار یافته ای طبیعی نیست و عملا در ارتباط با برخی مشکلات دیگر است . چندین علت احتمالی برای این مشکل وجود دارد که برخی از آنها در اینجا فهرست شده است :

1-      عفونت و التهاب مجاری ادراری به خصوص تورم مزمن پیشابرا ه و مثانه : همانگونه که قبلا هم ذکر شد یکی از علل آن می تواند عفونت مجاری  ادراری UTI  باشد که این عمده ترین دلیل است .

2-      مشکل می تواند در ارتباط نزدیک با برخی بیماری های مقاربتی Sexually transmitted disease = STD باشد بویژه آنهایی باشد که جدا از مجاری تناسلی باعث آلودگی مجاری ادراری هم می شوند .

3-      سنگ کلیه : تحت شرایط ویژه این مشکل می تواند بدلیل سنگ کلیه هم باشد ارتباط بین سنگ کلیه و موکوس می تواند بشکل ثانویه باشد یعنی سنگ می تواند باعث بروز عفونت در مجاری ادراری شود.

4-      تومورهای بدخیم : یکی از علت های وجود مخاط در ادرار می تواند تومور بدخیم = سرطان در مجاری ادرار باشد در این حالت رنگ ادرارتغییر می کند و این بدلیل وجود مخاط است .


یافته های بیشتر

تجزیه و تحلیل ادرار کمک عمده ای به تشخیص عفونت مجاری ادراری می کند . بررسی ظاهر ادرار و وجود موکوس در آن بو و مشخصه های آن به همراه نشانه ها و شکایت هایی که بیمار دارد باید با هم مد نظر گرفته شوند . این آزمایش بطور معمول  افزایش گلبولهای سفید در ادرار white blood cell in urine   را نشان می دهد ( عاملی که نشان دهنده پیشرفت عفونت است )

توجه کنید که زنان وقتی می خواهند نمونه ادرار بگیرند  باید توجه بیشتری بخرج دهند چون مجرای تناسلی می تواند در مجاورت ترشحات واژن قرار گرفته و با ادرار مخلوط شده و سبب عفونت ادراری شود .


منابع:

ادرار و مایعات بدن-دیوید سون


http://ppn.persianblog.ir/tag/mucus_in_urine

نظرات (9)
چهارشنبه 20 مرداد‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط Amir در ساعت 10:04 ب.ظ
سلام و با عرض خسته نباشید،من به تازگی آزمایش ادرار دادم و موکوس دارم وبا این اینکه پسرم شما تو مقاله بالا راجب زنان نوشتین و با تحقیق که کردم موکوس من بیش از حد بالاست، و16سال دارم،P/HPF=607.70وN°=405.13و+_ =نوشته +++سه تا وREF.(P/HPF)= 0 .. 60نوشته میشه بگید عادی یا غیر عادی هستش ویا راه جلوگیریش چیه؟!ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:
سلام . عذر می خوام نتایج آزمایش ادرار واضح نیست.
موکوس در ادرار به صورت کم یا مقداری یا متوسط یا زیاد با این واژه ها few.some.moderate ,many گزارش میشه
موکوس در خانوم ها یه علت دیگه قاطی شدن ادرار یا ترشحات واژن هست به دلیل این که خانم ها موقع آزمایش ادرار ظرف ادرار رو به خودشون می چسبونند و این باعث اشکال در نمونه برداری میشه.
HPF که نوشتید مخفف high power field هست یعنی بزرگنمایی بالای عدسی که در میکروسکوپ هست
و در ازمایش ادرار رندوم این اعداد 405 و .. اینا نیست مگر این که ازمایش ادرار 24 ساعته داده باشید که اون هم موکوس رو چک نمی کنه و پارامترهای کمی(کمی یعنی مقدار و عدد نه کیفی که میگه هست یا نیست ) رو چک میکنه. ممنون میشم واضح تر ازمایشتون رو بگید
پنج‌شنبه 20 آبان‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط حسین در ساعت 10:00 ب.ظ
با سلام. من آزمایش ادرار دادم گلبول سفید بین 5 تا 6 بود و گلبول قرمز بین 0 تا 1 و موکوس هم few بود و بقیه اش منفی بود و باکتری هم rare بود. به نظرتون مشکلی دارم؟ خیلی علامت خاصی ندارم فقط بعضی وقتا پهلوی راستم درد میکنه.
پاسخ:
با سلام
گلبول قرمز 0-1 کاملا طبیعی می باشد .موکوس هم طبیعی هست. باکتری rare به معنی خیلی کم (کمتر از few) رمحسوب میشه که به طور طبیعی در ادرار همه وجود داره و اون هم به دلیل وجود باکتری های در مجاری هست. بهترین نمونه ادرار که البته این نمونه معمولا برای کشت استفاده میشه اینه که بعد از شستشوی مجاری ادرار ، اول ادرار دور ریخته بشه و باقی در ظرف جمع آوری بشه که در این صورت ادرار مثانه رو میشه تهیه کرد.
گلبول سفید 0-8 تا رو نرمال در نظر می گیرند.
به طور طبیعی چند عدد لکوسیت می تواند در ادرار افراد سالم وجودداشته باشد .وجود این تعداد لکوسیت در ادرار جای تعجب ندارد، زیرا در ترشحات دستگاه تناسلی مردان و زنان ، لکوسیت ها به طور طبیعی وجود دارند.
برای درد پهلوی راست می تونید سونو برای کلیه بدید . البته معمولا در صورتی که کلیه سنگ ساز باشه آزمایش ادرار یک سری کریستال هایی نشون میده .گاهی سنگ هم در جایی قرار داره یا از نظر سایز کوچیکه(شن ادراری).
برای اطمینان خاطر در خصوص سنگ کلیه و وجود درد می تونید سونو انجام بدید.
موفق باشید
شنبه 13 آذر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط زهرا در ساعت 05:36 ب.ظ
سلام اگر موکوس در ادرار moderate باشد و باکتری few و ادرار بعد کشت چیزی رشد نکرده باشد و گلبول سفید 1_2 باشد و و ظاهر ادرار cloudy باشد و گلوکز trace باشد ایا مشکلی وجود دارد ؟
پاسخ:
سلام
وجود گلوکز فقط اینجا حائز اهمیت هست.
معمولا در خانم ها ترشحات واژن در صورت مخلوط شدن با ادرار میتونه در آزمایش دیده بشه.
باکتری few با wbc نرمال موردی نداره .
کدورت ادرار میتونه در اثر کریستال های دیگه مثل اورات آمورف باشه که اگر این در برگه آزمایش قید شده نرمال هست.
ولی برای گلوکز باید توجه بشه. وجود قند در ادرار در صورتی که شرایط آزمایش رو رعایت کرده باشید باید بررسی بشه.
در صورت دریافت سرم قندی و... هم قند در ادرار دیده میشه.
البته در صورت مثبت شدن آسکوربیک اسید یا ویتامین c در ادرار هم میتونه روی تست قند و... روی تستایپ یا نوار ادراری که این آزمایشات به وسیله ی اون ثبت میشن هم تاثیر گذار هست.
لطفا آزمایش ادرار مجدد بدید و شرایط لازمه رو رعایت کنید تا نتیجه از صحت کافی برخوردار باشه.
باید عوامل مختلفی رو در نظر گرفت و بعد نتیجه گیری کرد.
با توجه به توضیحات ذکر شده آزمایشات کامل تری به همراه قند ناشتا انجام بدید.
موفق باشید
چهارشنبه 24 آذر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط فاطیما در ساعت 10:52 ب.ظ
سلام در ازمایش من موکوس بمقدار manyذکر شده.
گلبول قرمز: 1-0
گلبول سفید::3-2
ایا مشکلی هست?
پاسخ:
سلام
رشته های موکوس Mucus Threads
موکوس یک پروتئین فیبری است که اغلب در رسوب ادرار افراد دیده می شود و اهمیت بالینی ندارد.
در ادرار تعدادی از افراد، مقدار کمی از موکوس به صورت طبیعی وجود دارد.مجاری ادراری تناسلی ، به خصوص اپی تلیوم واژن منشأ بیشترین میزان موکوس موجود در ادرار خانم ها است . اما مقادیر زیاد آن در مواقع التهاب دستکاه ادراری ، به خصوص تورم مزمن پیشابراه و مثانه دیده می شود.
پنج‌شنبه 30 دی‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط مریم در ساعت 07:04 ب.ظ
سلام همسرم تست ادرار داده گلبول سفید 3 تا 5 وباکتری rare وموکوس moderate گزارش شده دکتر براشون. انتی بیوتیک. سیپروفلوکساسین. 500تجویز کرده. است سوال: ایا بعد از اتمام دارو باید مجددازمایش بدهد؟
پاسخ:
سلام
گلبول سفید 3-5 شاید ابتدای یک التهاب باشه چون همراهش هم موکوس دیده شده . ولی باکتری rare یعنی خیلی کم و ارزشی نداره . البته موجود موکوس شاید به دلیل مخلوط شدن با ترشحات بوده .در هر صورت بعد از اتمام انتی بیوتیک معمولا برای چک اپ خوبه که ازمایش انجام بشه.
سه‌شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط نیکو در ساعت 05:26 ب.ظ
سلام RBC بین دو و سه
WBCبین یک و دو
Epithelial cellsبین 4 و 6
و ph = alk طبیعیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا این عبارت ph
یعنی چی؟؟؟؟ البته در ادرار خون را trace زده
پاسخ:
سلام
RBC یعنی گلبول قرمز . هموگلوبین در ادرار که در ادرار شما trace زده و RBC نشانه وجود خون در ادرار هست (trace یعنی کمی) . در اقایان طبیعی نیست . در خانم ها به دلیل سیکل شان دیده میشه.
WBC یعنی گلبول سفید در ادرار یعنی وجود التهاب و عفونت . 1-2 طبیعیه . چون در صورت التهاب WBC از غشای سلول عبور می کنن تا با عوامل بیماریزا در مجاری ادراری مقابله کنند . ولی این تعداد نرماله.
سلول اپی تلیال هم به طور طبیعی بعد از پایان عمر سلول های مجاری ادراری این ها با جریان ادرار کنده میشن و در ادرار دیده می شوند و در خانم ها بیشتر از اقایان دیده میشه .
PH در ادرار بسته شرایط مختلف حتی نوع غذا یا دارو یا وجود شرایط التهابی PH تغییر می کنه.می تونه اسیدی خنثی یا قلیایی بشه . PH رو ادرار با عدد نشون میده .alk ینی قلیایی ولی در ادرار با این واژه نشون نمیدن می نویسن 5 یا 6 یا 7 یا 8 . با عدد می نویسن.
اگر در سرم نوشته باشه شاید منظور آلکالین فسفاتاز باشه که البته اون رو باید اسم کامل بنویسند یا ALP بنویسند.
موفق باشید
یکشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط مهدی در ساعت 05:31 ق.ظ
سلام خسته نباشین
ببخشید من بعد از ادرارم مخاط میاد بیرون...اما پسرم، هیچ دکتری نرفتم ازمایش هم ندادم شما میتونید بگید مشکلم چیه؟باید ب دکتر مراجعه کنم؟ممنون میشم جواب بدین
پاسخ:
با سلام
بله حتما مراجعه کنید . جای نگرانی نیست ولی این طور هم نباشه که مراجعه نکنید.حتما یک آزمایش کامل ادرار (urine analysis) و کشت ادرار urine culture انجام بدید. ببینید عفونت ادراریه یا التهاب پروستات و...
احتمال داره بسته به سن تون آزمایشات تکمیلی مثل semen analysis یا حتی سونو انجام بشه شاید هم پزشک به دادن آنتی بیوتیک بسنده کنه.
در هرصورت حتما ازمایش ادرار بدید تا مشخص بشه موضع درگیر کجا هست.
موفق باشید
سه‌شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط شمیم در ساعت 07:56 ب.ظ
باسلام
من هفت هفته باردارم و در آزمایش ادرارم mucus
زیاد و باکتری خیلی کم و epi متوسط مشاهده شده و بقیه موارد منفی است آیا عفونت من حاد است و خطرناک
خیلی نگرانم
پاسخ:
با سلام جای نگرانی نیست
بکتری few که در ادرار افراد نرمال هم هست و مشکلی نداره.
اپی تلیال سل هم که همان سلول های مفروش کننده مجاری ادراری تناسلی هست که در خانم ها بیشتر اقایان دیده می شود.
علت وجود موکوس متفاوته.
موکوس یک پروتئین فیبری است که اغلب در رسوب ادرار افراد دیده می شود و اهمیت بالینی ندارد.رشته های موکوسی به صورت موجی و گاهی به صورت خط مستقیم دیده می شوند.رشته های موکوسی ممکن است با سیلندر هیالین اشتباه تشخیص داده شوندولی شکل استوانه ای سیلندرها و انتهای گرد آن ها ، سبب تفکیک آن ها از رشته های موکوسی می شود.
در ادرار تعدادی از افراد، مقدار کمی از موکوس به صورت طبیعی وجود دارد.مجاری ادراری تناسلی ، به خصوص اپی تلیوم واژن منشأ بیشترین میزان موکوس موجود در ادرار خانم ها است . اما مقادیر زیاد آن در مواقع التهاب دستکاه ادراری ، به خصوص تورم مزمن پیشابراه و مثانه دیده می شود.
چهارشنبه 25 اسفند‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط Mohammed در ساعت 01:53 ب.ظ
سلام عرض ادب ، پسری هستم 21 ساله که حدود چند ماهی هست توی ادرارم قطرات شفاف رنگ میبینم
چند هفته ی قبل پیش ی فوق تخصص کلیه رفتم
ایشون بنده رو فیزیکی معاینه کردن ، نه درد زیر شکمی داشتم ، نه دردی که با ضربه زدن از پشت به کلیه ها احساس بشه ، ایشون دو تا ازمایش برای بنده رو لازم دونستن ، گر چه این نکته رو بگم گاهی اوقات درد و احساس گرفتی خیلی کمی توی کلیه هام احساس میکردم ، دکتر جواب ازمایش رو دیدن و گفتن که به شدت کمبود ویتامین D دارین و اون حالات بالا مربوط به همین مورد هستش الان قرص و امپول همین ویتامین رو هفته ای استفاده میکنم ، اما حقیقتش احساس میکنم اون قطرات مربوط به دفع پروتئین یا دفع چربی هست گر چه البومین و هم کتون توی ازمایش منفی بود همه چیز هم در ازمایش خون هم ادرار نرمال بود فقط ادرارم شفاف نبود ( Hazy )

سوال بنده این هست که ایا لازمه ازمایش دیگه ای انجام بدم ؟ چون اصلا این قطرات شفاف رنگ که شبیه به قطره اب توی ادرار هست رو نمیتونم نرمال تصور کنم

ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین
پاسخ:
با سلام
جای نگرانی نیست . چون تمام آزمایشات و معاینات نرمال بوده.
موفق باشید
نظر بدهید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد