X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 24 آذر‌ماه سال 1390

تشخیض اتو آنتی بادی ضد تیروئید

نوشته شده توسط سمانه در ساعت 02:49 ق.ظ

آنتی بادی ضد پراکسیدازتیروئیدی(,TPO-Ab,Anti-TPOآنتی بادی ضدمیکروزوم تیروئیدی،اتوآنتی بادی تیروئید)

Antithyroid peroxidase Antibody(Anti-Tpo-Tpo-Ab,Antithyroid Microsomal Antibody,Thyroid Autoantibody,thyroid Antimicrosomal Antibody)

مقدار طبیعی

تیتر<1:100

کاربرد

این آزمایش برای افتراق بیماری های تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و تیروئیدیت لنفوسیتیک مزمن(در کودکان)استفاده می شود.


توضیح آزمایش

این آنتی بادی معمولا در انواع بیماری های تیروئید و در 90-70 در صد بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو وجود دارد.آنتی بادی های میکروزومی در پاسخ به میکروزوم های خارج شونده از سلول های اپی تلیال احاطه کننده فولیکول تیروئیدی تولید می شوند،این میکروزوم ها به عنوان آنتی ژن عمل وتولید آنتی بادی ها را تحریک می کنند،این کمپلکس های ایمنی اثرات التهابی و سیتوتوکیسک را روی فولیکول تیروئید شروع می نمایند.معمولا این آزمایش هم زمان با آزمایش آنتی بادی ضد تیروگلوبولین انجام می شود که اختصاصیت و حساسیت را بسیار ا فزایش می دهد.

با وجود این که افزایش سطح انتی بادی میکروزومی در انواع بسیاری از بیماریهای تیرئیدی دیده می شود،اما شایعترین آن تیروئیدیت مزمن(تیروئیدیت هاشیموتو در بزرگسالان و تیروئیدیت لنفوسیتی در کودکان و نوجوانان است.این دو بیماری التهابی مزمن با سایر بیماری های خود ایمنی (کلاژن عروقی)در ارتباط می باشند.12درصد زنان طبیعی و 1 درصد مردان طبیعی از نظر وجود آنتی بادی ضد میکروزومی مثبت هستند.حساس ترین آزمایش آنتی بادی های ضد میکروزومی آزمایش Anti-TPOاست و برای آن از روش   RIA و EIA    استفاده می شود.اغلب آزمایش  Anti-TPO  را همراه با آزمایش انتی بادی ضدتیروگلوبولین انجام می دهند و این حالت اختصاصیت وحساسیت این آزمایش ها را افزایش می دهد.در همه ی بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو در بیشتر از70درصد مبتلایان به بیماری گریوز و در تعداد متغیری از بیماران مبتلا به بیماری خود ایمنی غیرتیروئیدی  Anti-TPO    وجود دارد.  Anti-TPO     با درجه ی ارتشاح لنفوسیت ها(التهاب)در تیروئید مرتبط است.10-5در صد مردم طبیعی سطوح بالای Anti-TPO دارند.

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی

سطوح بالا

1.        تیروئیدیت مزمن(تیروئیدیت هاشیموتو):آنتی بادی های ضد میکروزومی به میکروزوم های درون سلول های تیروئید حمله می کنند.کمپلکس های ایمنی با واسطه ی سیستم کمپلمان فرآیندی التهابی وتخریبی در غده ایجاد می نمایند.

2.      آرتریت روماتوئید

3.    بیماری کلاژن-روماتوئیدی:رابطه ی آن با سایر بیماری های خود ایمن کاملا شناخته شده است،اما مکانیزم آن همچنان نا معلوم می باشد.

4.     آنمی پرنیشیوز:آنتی بادی های ضد سلول پاریتال به همراه آنتی بادی های ضد میکروزومی وجود دارند.

5.    تیروتوکسیکوز

6.     کم کاری تیروئید

7.     کارسینوم تیروئید :در اثر این بیماری های تخریبی میکروزوم ها از تیروئید خارج می شوند و سیستم ایمنی را تحریک می کنند تا آنتی بادی های ضد میکروزومی ساخته شوند.

8.     میکزودم:آنتی بادی های ضد میکروزوم تیروئیدی سلول های تیرئید را تخریب مکنند و موجب کم کاری غده می شوند.
نظرات (19)
سه‌شنبه 4 اسفند‌ماه سال 1394
|+| نوشته شده توسط علی در ساعت 09:09 ب.ظ
سلام بنده آزمایش anti tpo دادم و89.5 می باشد وفعلا نشان پزشکم ندادم میشه بگید چه هستش متشکرم
پاسخ:
سلام.عذرخواهی من رو بابت دیر جواب دادن ببخشید. این تست مخفف Anti thyroid peroxidase Antibody است. همون طور که از اسمش مشخص هست نشاندهنده ی وجود آنتی بادی علیه تیروئید است که معمولا در تیروئیدیت یا التهاب تیروئید دیده می شود.البته نوع روش اندازه گیری که الیزا یا RIA باشد محدوده نرمال رو تعیین می کنه که نسبت به اون سنجش میشه.
به طور کلی افزایش این مارکر در بیماری های تیروئیدیت مزمن مانند تیروئیدیت هاشیموتو ، کم کاری تیروئید ، آرتریت روماتوئید ، یک نوع کم خونی به نام پرنیشیوز و ... دیده می شود.
آزمایشات تکمیلی در این زمینه لازمه.
امکان تکرار مجدد آزمایش بعد از دو هفته از انجام آزمایش جهت بررسی افزایش تیتر آنتی بادی هم هست.
جمعه 4 تیر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط نگار در ساعت 02:36 ب.ظ
با سلام. من مقیم کانادا هستم و حدود یک ماه است که کم کاری تیروئید گرفتم. یکماه پیش ایران بودم و این اتفاق برای من افتاد. 38 سال سن دارم و هیچگونه سابقه فامیلی در مورد این بیماری نداریم. پزشک ایران با توجه به جواب آزمایش تجویز لووتیروکسین به مدت 6 ماه کردند. اینجا با دکترم مشورت کردم گفتند اصلا با توجه به سن و نتیجه آزمایش ما دارو تجویز نمیکنیم. سونو گردن و گلو هم انجام دادم چیزی مشاهده نشده ولی در آزمایش خون علایم کم کاری تیروئید هست. خیلی نگرانم در صورت عدم مصرف دارو مشکلات جدی تری برام پیش بیاد. ممنون میشم راهنماییم کنید. سطحatni-tipo279.
پاسخ:
سلام . علایم کم کاری رو حتما مطالعه کردید و یک مقدار به دلیل خستگی و بی حوصلگی که ایجاد میشه ممکنه در کارهای روزمره خلل پیش بیاد.
در ایران بله درمان ها متناسب با ازمایش و سن و علایم بیمار هست البته بلافاصله هم درمان شروع نمیشه . کم کاری باید حتما خودش رو نشون داده باشه. ولی در کشورهای دیگه بلافاصله درمان شروع نمیشه و این استراتژی شون هست که شایدم به نوعی کار درستی باشه.
درمان با لووتیروکسین در افراد کم کار تیروئید مشکلاتی به همراه داره اونم این که این افراد سردرگم بین کم کاری و پرکاری میشن. یک دفعه مراجعه می کنند با TSH بالا و علایم کم کاری با مصرف دارو و مراجعه بعدی بیمار TSH اش افت کرده و پرکارشده و علایم پرکاری داره و این فرد رو اذیت می کنه و کنترل دوز خیلی اهمیت داره.
کم کاری توی بارداری کنترلش بسیار اهمیت داره اونم به خاطر رشد جنین هست که در اون دوران جنین بتونه سالم رشد کنه و مشکلاتی براش پیش نیاد.
احتمالا سطح TSH شما خیلی بالا نبوده و بوردرلاین یا مشکوک بوده ولی تحت نظر پزشک باشید و دوره ای TSH رو چک کنید و سطح هورمون رو مد نظر داشته باشید ولی به هیچ عنوان خودسرانه قرص مصرف نکنید.
موفق باشید
شنبه 9 مرداد‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط تایماز در ساعت 02:07 ق.ظ
سلام.من به طور اتفاقی یه ازمایش دادم که تیروئیدم ۶ نشون داد و بهم گفتن کم کاری تیروئید داری و باید بری پیش فوق تخصص غدد.رفتم و فوق تخصص غدد هم یه ازمایش مجدد فرستاد که این بار ۲/۵ نشون داد و ایشون هم گفتن پس چیزی نیست.سوالم اینه که این همه تفاوت در یک ازمایش طبیعیه یا نه؟و اینکه ازمایش سوم هم به نظرتون نیازه یا خیر و این رو هم بگم که پزشک فوق تخصص انتی tpo هم گرفتن که اونم متعادل نشون داد.
پاسخ:
سلام . عوامل خیلی زیادی میتونه روی سطح هورمون ها تاثیر بگذاره به خصوص رژیم غذایی مثل خوردن کلم.ماهی و....
علاوه بر اون مشکلاتی که در ازمایشگاه ممکنه پیش بیاد مثل تاریخ انقضای کیتی که با اون ازمایش انجام میشه و سایر خطاها
یک دلیلشم ممکنه ازمایشگاه اول با یک کیت خاص و روش خاصی انجام داده باشه مثل الایزا که در برگه ازمایش ممکنه ثبت بشه و یا ممکنه که همون ازمایشگاه کیت رو عوض کرده باشه ولی رنج نرمال رو خیر...
در هرصورت به جواب TSH ای استناد کنید که با تکنیک کمی لومینسانس انجام شده باشه که روش بسیار حساسی هست و دقیقا نشان میدهد
علت این تفاوت که پرسیدید میتونه این ها و خیلی دلایل ازمایشگاهی دیگه باشه که باهاتون به اشتراک گذاشتم.
ایمه AntiTPO نرمال هست که جای نگرانی نداره
ولی می تونید ظرف چند ماه اینده چک اپ مجدد کنید که نگرانیتون برطرف بشه.
موفق باشید
سه‌شنبه 19 مرداد‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط لیلا در ساعت 06:38 ب.ظ
سلام من ازمایش تیرویید دادم tsh من روی مرز بود به همین دلیل ازمایش anti tpo دادم که 136 می باشد که هنوز به پزشک نشان ندادم میخواستم بدونم چیکار باید بکنم ایا باعث چاقی میشه
پاسخ:
سلام. Anti TPO برای تشخیص بیماری های خودایمنی هست.تستی هست که درصورت بالا بودن شانس ابتلا به کم کاری تیروئید رو در آینده بالا میبره. کم کاری تیروئید شما احتمالا میشه از نوع خودایمنی به نام هاشیموتو.
پزشکتون شمارو ممکنه با داروی لووتیروکسین با دوز پایین درمان کنه که محتوی هورمون تیروئیدی هست یا ممکنه بگه رژیم غذایی خاصی رو رعایت کنید و بعد از چندهفته مجدد ازمایش بدید که بخواد سیر سطح افزایشی یا کاهشی هورمون رو چک کنه.
علت چاقی یک دلیلش میتونه کم کاری تیروئید باشه چون سوخت و ساز بدن در کم کاری تیروئید کاهش پیدا می کنه و بادرمان تیروئید و متناسب شدن سطح هورمون های تیروئیدی وزن هم کاهش پیدا می کنه چون سوخت و ساز بدن متناسب میشه.
دوشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط فاطمه در ساعت 01:27 ب.ظ
سلام من این ازمایش رو دادم و بره من۲۱۸است نرمالش هم ۵۰هست دارای کم کاری تیروئد هستم میخوام بدونم چرا اینطوریه
پاسخ:
با سلام و پوزش از تاخیری که پیش اومد.
این تست در اصل خودایمنی رو در این بیماری تیروئیدی نشون میده. که بهش هاشیموتو میگن .یعنی آنتی بادی هایی وجود دارند که باعث کم کاری تیروئید می شوند.روند خودایمنی به تدریج باعث کاهش عملکرد تیروئید می شود به این ترتیب که یک مرحله ی جبرانی وجود دارد که در این مرحله بدن برای جلوگیری از تخریب نسج تیروئید ، میزان TSH را از طریق هیپوفیز بالا می برد تا سطح هورمون های تیروئیدی به حد نرمال برسند.
خیلی از افراد مبتلا هستند . بییشتر برای افرادی که هنوز مبتلا به کم کاری تیروئید نشدندبالا بودن تیتر Anti-TPO میتونه بگه در آینده به کم کاری مبتلا میشن و این افراد مدام باید تحت نظر باشند.
شما تحت نظر پزشک غددتون که باشید راه کار خدمتتون ارایه میکنن.
دوشنبه 22 شهریور‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط لیلا در ساعت 09:48 ق.ظ
با سلام
من این هفته ازمایش خون دادم و نتیجه به این صورت بود tpo ab 145 یعنی خیلی از حد نرمال بالاتر، tshوt4در حد نرمال بود،سوالم این است با توجه به اینکه من بیشتر از 10 ساله که لووتیروکسین می خورم ( روزی 1 عدد مصرف میکنم و گواترم از نوع طبیعی است )این چه معنایی میتونه داشته باشه و ایا مصرف غذاهای خاص در tpo ab تاثیری دارد یا نه،چون ازمایش رابعد از برگشت از سفر گرفتم،و برنامه غذایی من با روال همیشگی متفاوت بود.
ممنون از این پرسش و پاسخ
پاسخ:
با سلا م و وقت به خیر.خواهش می کنم . آنتیTPO ربطی به مصرف مواد غذایی نداره . واکنش بدن هست نسبت به غده ی تیروئید یعنی بدن علیه بافت تیروئید آنتی بادی می سازه که عنوانش این تست هست.
مصرف قرص لووتیروکسین همون طور که خودتون می دونید محتوی هورمون های تیروئیدی هست که بتونه سوخت و ساز بدن رو تنظیم کنه و فرد احساس علایم کم کاری نکنه . تاثیری روی آنتی TPO نداره.
مصرف غذاهای خاص روی سطح هورمون های تیروئیدی می تونه تاثیر بذاره.
آزمایشتون هم چنان داره میگه از نوع هاشیموتو منتها با توجه به مصرف قرص تون و نرمال شدن وضعیت تیروئید سطح TSH که یک هورمون مترشحه از هیپوفیز هست و روی تیروئید تاثیر میگذاره و اون رو وادار به ترشح هورمون های تیروئید می کنه نرمال شده . سطح هورمون های تیروئید هم اثر فیدبکی روی سطح TSH داره که برای شما طبیعی شده.
شنبه 27 شهریور‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط فریبا در ساعت 10:54 ب.ظ
با سلام من خانمی هستم 52 ساله که یک کیست تخمدان درسمت راستم داشتم که برای برداشتن کیستم پزشکم دستور آزمایش خون شامل t3 و t4 و tsh را دادن پس از تست پاسخ ها به ترتیب 1.29 و 90.44 و 6.79 در متد elfaگزارش شد چون پاسخ تست tsh بیش از حد نرمال بوده لذا تست های t3 و t4 و t4uptakeو tsh وtf1 با متد eclو tpoab را با متد cliaدرخواست کردن پاسخ ها به ترتیب 98.3 و7.7 و 1.1 و 3.68 و 7 و 20.6 شده
قابل به توضیح است که دو روز قبل از آزمایش دوم واکسن آمفولانزا را استفاده کردم.
الان پزشکم ضمن به تعویق انداختن جراحی نگران بیماری هاشیموتو هستند من فراموش کردم که واکسن زدنم را به پزشکم بگویم تصور میکنم که واکسن نقش آنتی ژن وارده به بدن را داشته و با توجه به اینکه تاکنون سابقه تیروئید نداشته و در ابتدای یائسگی هستم، لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم
پاسخ:
با سلام . نتایجی که نوشتید به طور واضح نبودند و من این طور استنباط کردم که TSH شما90.44 و Anti TPO بالا داشتید که پزشکتون بر این اساس مشکوک به کم کاری تیروئید از نوع هاشیموتو شدند .
من از همکارم (phd ویروس) در این راستا پرسیدم ایشون گفتند که واکسن انفولانزا معمولا اثری روی تیروئید نداره.
اما یک مورد مقاله در این مورد پیدا کردم با عنوان
تیروئیدیت تحت حادبه دنبال واکسن آنفلوانزا (Vaxigrip) در یک زن جوان
متن مقاله در سایت زیر:
http://www.italjmed.org/index.php/ijm/article/view/itjm.2015.542/785
که به تازگی منتشر شده.
پس احتمال داره که واکسن انفولانزا روی تیروئید تاثیر بگذاره ولی این یک مورد بود و نمیشه به همه نسبت داد.بستگی به شرایط زمینه ای فرد داره.
به نظر من این موضوع رو حتما به پزشک تون اطلاع بدید.
موفق باشید.
شنبه 17 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط میثم در ساعت 04:49 ب.ظ
سلام
میثم هستم 32 ساله
ممنونم که پاسخ میدید، مدتی پیش آزمایش هورمون های تیرویید ادم و T4 T3 نرمال بود ولی THS حدود 6 بود تست من با دستگاه انجام شده بود و آزمایش دستی نبود ANTI TPO هم 120 بود حدود یک ماه قرص لووکسین خوردن 50 میکرو گرم در روز الان TSH شده 2 و ANTITPO شده 60 روند درمان من به چه صورت هست آیا برای درمان و نرمال شده ANTI TPO راهی هست و یا نه از بعضی شنیدم تا آخر عمر باید قرص بخورم
لطفا راهنمایی بفرمایید
پاسخ:
سلام
من از همکارم سوال کردم ایشون گفتند که معمولا برای این سطح از TSH دارو داده نمیشه ، معمولا رژیم غذایی عنوان میشه.
در رابطه با Anti TPO کم نمیشه و احتمالا آزمایش اول یا دوم تون در اندازه گیری اش مشکلی پیش اومده چون معمولا کاهش پیدا نمی کنه.
برای افرادی که کم کارتیروئید هستند قرص لووتیروکسین محتوی خود هورمون های تیروئید ی هست و دلیل مصرف این قرص هم نرمال شدن سوخت و ساز طبیعی بدن و زندگی روزمره هست.
موفق باشید
یکشنبه 18 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط sanaz در ساعت 10:32 ب.ظ
سلام خسته نباشید
Total T-4.......9.1
TSH......<0.05
Free-T4......16.2
TPO Ab.......103
این آزمایشم بعداز دوماه استفاده از لووتیروکسین گرفتم.جواب آزمایشم چطوره؟
قصد باردارب هم دارم
پاسخ:
سلام . سلامت باشید
ما توی آزمایشگاه روش های مختلف اندازه گیری تست ها رو داریم ازجمله الایزا ، کمی لومینسانس ودستگاه گاما کانترو...... که هر کدوم کیت های مختلفی دارند و به همین دلیل محدوده ی نرمال آن ها هم با هم فرق داره .
درصورتی که محدوده طبیعی رو عنوان بفرمایید بهتر میشه تاثیر دارو رو دید.
ممنون
یکشنبه 18 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط lili در ساعت 11:02 ب.ظ
سلام
من ۲۶سالمه آزمایش tpo 887 بوده نرمال از۱_۱۶ بود آیا تا این اندازه درسته بوده آزمایشم؟
T.s.h 8/78 نرمالش از۰/۳۶_۵/۴
پاسخ:
سلام
ما موارد بالا زیاد داریم . اگر تکرار بشه ضمن چند هفته ی آینده می تونه تایید کنه .البته طبق صلاح دید پزشکتون .پزشکتون احتمالا یک دوره دارو تجویز می کنند و بعد درخواست مجدد تست های تیروئید رو براتون خواهند داد تا ببینند که با این دوز دارو ،عملکرد تیروئید نرمال شده باشه.
البته TSH شما بالا هست و کم کاری تیروئید رو نشون میده .
پزشکتون قرص لووتیروکسین و رژیم غذایی رو بهتون پیشنهاد میده .
موفق باشید
دوشنبه 19 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط sanaz در ساعت 08:53 ب.ظ
سلام
Total T-4.......9.1 4.5-12.5
TSH......<0.05 0.3-4.84
Free-T4.......16.2 9-20
TPO Ab....103 <34negative
<34pasitive
پاسخ:
سلام
همون طور که در آزمایش تون نشون می ده احتمالا دوز مصرفی اندکی بالا بوده و باعث شده که TSH شما کم بشه ،البته تغییری در تست ها ی T4 ایجاد نشده .
پزشک تون احتمالا کمی دوز دارو رو کاهش بده و برای بارداری قطعا باید با پزشکتون هماهنگ کنید که برای این باید سطح هورمون ها ثابت بشه.
لطفا دوز رو خودتون کاهش ندید . چون بنا به شرایط فیزیولوژیکتون پزشک تصمیم می گیره که دوز به چه اندازه باشه و ایشون تعیین می کنند.
موفق باشید
دوشنبه 26 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط بهار در ساعت 09:25 ق.ظ
سلام خسته نباشید
۲۹ سالم نتایج آزمایش:
FBS 106
Anti tpo 8 Up to34
FSH 3.6
Insulin 16.4 MicU/ml
Prolactin. 600
پاسخ:
با سلام
FSH و LH هر دو تست هایی هستند که بهترین زمان انجام آزمایش شون در زمان 3-5 روز پریودی هست . که اگر در برگه آزمایشتون نگاه کنیدمی بینید محدوده های مختلفی برای زمان های مختلف داده. متناسب با زمانی که آزمایشتون رو انجام دادید به محدوده ی نرمالش نگاه کنید.
کلا تست FSH و LH برای بررسی نارسایی غدد جنسی ، بررسی ناباروری و تشخیص یائسگی استفاده میشه.
پرولاکتین اگر درست نوشته باشید و 600 باشه ، مقدار بالایی هست البته این تست پرولاکتین در اثر استرس ناشی از بیماری و جراحی یا حتی ترس از آزمایش خون و همین طور یکسری از داروها مثل آنتی هیستامین - قرص ضد بارداری - استروژن و .. افزایش پیدا می کنه .
البته تحریک سینه ، بارداری - شیردهی - استرس و ورزش هم می تونند باعث افزایش ناگهانی پرولاکتین بشوند.
سطو ح بالای پرولاکتین در گالاکتوره یعنی خروج شیر از سینه ، آمنوره یعنی قطع قاعدگی ، کم کاری تیروئید به دلیل سطح بالای هورمون TRH ، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO - تومور هیپوفیزی مترشحه پرولاکتین (معمولا خوش خیم ) و... می تواند باشد.
البته موضوعی که نباید نادیده گرفته بشه خطای آزمایشگاه در ارایه نتایج هست.
پیشنهاد می کنم مجدد تست رو در شرایط کاملا بدون استرس و بدون تحریک سینه انجام بدید و با نتایح قبلی مقایسه کنید .
برای انسولین لطفا محدوده نرمال رو هم ذکر کنید.
کلیه نتایج آزمایشات رو با پزشک تون مورد بررسی قرار بدید . چون ایشون با شرایط بالینی شما چک می کنند.
موفق باشید
دوشنبه 26 مهر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط هدی سادات در ساعت 05:05 ب.ظ
با سلام تست ما جواب Anti tpo رو 22 نشون داده این نشون دهنده چیست؟؟
آیا نرمال است؟
پاسخ:
با سلام و وقت به خیر .
Anti -TPO رو باید در برگه آزمایش ببینید محدوده ی نرمالش(refrence range) یا حد نرمالش (cut off) به چه شکل هست. به دلیل این که این تست با روش های مختلفی در آزمایشگاه اندازه گیری میشه.
موفق باشید
سه‌شنبه 18 آبان‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط افشین در ساعت 10:54 ق.ظ
با سلام و عرض خسته نباشید .
ببخشید مزاحم شدم اما نکته ای فکر مرا مشغول ساخته و باعث نگرانی زیاد شده .
ما دارای فرزند دختر با سن 13 سال و 3 ماه میباشیم . سه روز پیش دکتر آشنا برای ایشان آزماش و چک آپ کامل نوشتند و انجام داد . ظاهرا همه چیز نرمال است بجز آزمایش Anti Thyroid peroxidase که طبق نتیجه ، نرمال آن باید بین 20 -5 باشد در حالی که نتیجه دخترم 29.4 است یعنی حدود 47 درصد از ماکسیمم بیشتر و 137 درصد از متوسط آن بیشتر . ضمنا وزنش هم مدام رو به افزایش اس و الان با این سن 77 کیلو میباشد . لطفا در صورت امکان فوری از طریق ایمیل به من جواب دهید . با سپاس و امتنان فراوان افشین .
پاسخ:
با سلام و وقت به خیر .
Anti TPO بالا این احتمال رو می ده که در آینده کم کاری تیروئید حادث بشه . البته نه %100. مواردی هم هست که با آنتی TPO بالای 200 و سن بالای 60 سال که هنوز کم کاری ایجاد نشده و به عنوان یوتیروئید محسوب میشه.
اول از همه وزن ایشون باید کاهش پیدا کنه .
طبق گفته ی خودتون سایر تست ها نرمال بودند . پس جای نگرانی وجود نداره.
در تشخیص کم کاری تیروئید مهم اول از همه تست TSH و بعد از اون T4 هست .
نگران نباشید ولی با توجه به سن شون حتما باید وزن شون پایین بیاد .
باید یک سری ریسک فاکتورها رو کاهش بدید.
طبق گفته ی پزشک تون عمل کنید و می تونید برای اطمینان خاطرتون چک آپ تیروئید ی رو برای ایشون انجام بدید و آزمایشات قبلی رو نگه دارید و روند اون رو کنتر ل کنید.جای نگرانی نیست ولی حتما با پزشکتون مشورت کنید.
البته پزشکان هیچ درمانی برای این سطح Anti-TPO انجام نمی دهند . به بالاتر از این کنترل رژیم غذایی می دن.
موفق باشید
دوشنبه 15 آذر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط آرام در ساعت 01:10 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید
من ٣١ ساله هستم و قصد باردارى دارم، در آزمایشات قبل از باردارى متوجه شدم که anti tpo ٢٢ بوده و رنج نرمالش کمتر از ٥ هست، بقیه فاکتورهاى تیروئید همه در رنج نرمال بودند، دکتر لووتیروکسین رو یک روز درمیان نصف قرص تجویز کرد، اما نگرانم بابت مقدار بالاى anti tpo، ممنون میشم اگر زود جوابم رو بدید، خیلى نگرانم ، البته من گواتر کوچکى هم دارم که دکتر سال گذشته گفتن که احتیاجى به دارو نداره. حالا با این اوصاف میتونم این ماه اقدام به باردارى کنم ؟ممنون
پاسخ:
سلام پاسخ شما هم مشابه است ، سلام. مرسی
تحقیقات نشون داده که ارتباط معنی داری بین مشکلات بارداری خصوصا در ماههای اول من جمله سقط زودرس و anti TPO وجود داره. پس باید قبل از اقدام به بارداری حتما با متخصص زنان مشورت کنید.
پنج‌شنبه 18 آذر‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط الهام در ساعت 02:14 ب.ظ
باعرض سلام و روزبخیر
به تازکی آزمایش tpo دادم و جواب 286بود،احساس میکنم خیلی خطرناک باید باشه... درمانش چیه؟ راستی دوسال پیش یه سقط اورژانسی داشتم، امکان داره بخاطر tpoبالا بوده باشه؟
متشکر میشم زودتر بهم جواب بدین.
26ساله هستم و فرزند ندارم، این آزمایش برا بارداری سال اینده دادم
پاسخ:
سلام
تحقیقات نشون داده که ارتباط معنی داری بین مشکلات بارداری خصوصا در ماههای اول من جمله سقط زودرس و anti TPO وجود داره. پس باید قبل از اقدام به بارداری حتما با متخصص زنان مشورت کنید.
دوشنبه 13 دی‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط محمد در ساعت 08:33 ب.ظ
سلام و تشکر
تیروئید سمی چیست
پاسخ:
سلام
اگر منظورتون گواتر مولتی ندولار سمی باشه ، در اصل در اسکن تیروئید مناطقی از افزایش یا کاهش جذب دیده میشه ( ندول تیروئید افزایش جذب و سایر مناطق کاهش جذب را نشان می دهند ).
علایم به صورت گواتر ، پرکاری تیروئید تحت بالینی . بیماران مبتلا معمولا مسن هستند و با علایم تپش قلب - تاکی کاردی - عصبی بودن-لرزش - یا کاهش وزن
سطح TSH پایین است
سطحT4 غیر متصل طبیعی یا اندکی افزایش دارد .
افزایش سطح T3 غالبا بیشتر از تفزایش T4 است.
درمان : داروهای ضد تیروئید ی عملکرد تیروئید را به حالت طبیعی در می اورند .
درمان طولانی مدت است .استفاده از یدر ادیو اکتیو درمان انتخابی است و به کار بردن ان در قسمت های خودکار تیروئید را درمان کرده و موجب کاهش حجم گواتر می شود
با این حال پس از درمان معمولا مقداری از حالت خودکاری باقی می ماند که احتمالا به دلیل وجود نواحی متعددخودکاری است که پس از درمان سایر نواحی خودکاربه وجود می ایند.
بنابراین ممکن است درمان بیشتر باید رادیو اکتیو لازم باشد.
به کمک جراحی می توان تیروتوکسیکوز زمینه ای و گواتر بیمار را به صورت قطعی درمان کرد.قبل از عمل جراحی باید با استفاده از دارو های ضد تیروئید ، بیماران را به حالت یوتیروئید درآورد.
عمده توضیحات ذکر شده از کتاب هاریسون " بیماری های غدد و متابولیسم 2015
جمعه 8 بهمن‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط @F@ در ساعت 11:44 ق.ظ
سلام خسته نباشید
سن :
Anti tpo من 1024 هست درصورتی که باید بین 1 تا 16 باشه و anti تریگلوبولینم هم 650هست آیا این علائم خطرناک است؟؟؟
پاسخ:
سلام سلامت باشید . تست های تیروئیدتون چطوره؟ کم کاری تیروئید دارید یا پرکاری؟ معمولا بالا بودن سطح این دو نشونه واکنش بدن نسبت به خود غده تیروئید هست (خودایمنی) . حتما باید تحت نظر پزشک غدد باشید که در صورت بروز علایم کم یا پرکاری تیروئید بتونید اونو کنترل کنید. قابل کنترل هست . ولی سطح اینا کم نمیشه و مهم سطح TSH هست .چون TSH کارکرد تیروئید رو نشون میده .اون دو ازمایش میگن یک خودایمنی هست .
یعنی وجود آنتی بادی علیه تیروگلوبولین و Anti TPOنشانه ردپای سیستم ایمنی است . پس تایید میشه که در این نوع کم کاری تیروئید ، سیستم ایمنی دخیل است .
مقادیر فوق با شد ت کم کاری ارتباطی ندارد ولی وجودشون به تشخیص کمک می کند .
در مجموع ، تیتر انتی بادی ها در تیروئیدیت هاشیموتو بالا است .
جمعه 15 بهمن‌ماه سال 1395
|+| نوشته شده توسط @F@ در ساعت 09:21 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر ممنون بابت پاسختون
بله من تیروئیدم کم کار (نرمال 0/4 _4/3 اما از من 8/2 بود ) دکتر برام داروی تیروئید نوشتند اما در آزمایشات سری جدیدم دیگه آنتی بادی هارو ننوشتند پس یعنی بالا بودن این دوتا هیچ خطری نداره ؟؟؟
پاسخ:
سلام
خواهش می کنم .پس شما کم کاری تیروئید هاشیموتو دارید . جای نگرانی نیست ولی حتما باید تحت نظر دکترتون بمونید . مصرف درست داروی لووتیروکسین سر ساعت و مصرف همیشگی میتونه یه کنترل ثابتی به شما بده .
معمولا Anti tpo -Anti thyroglobulin ی کاهش پیدا نمی کنند. ولی دونستنشون برای پزشک برای تشخیص علت ابتلا و ... لازم هست .
راجع به خطراتش به نظرم بهتر هست با پزشکتون مشورت بفرمایید چون در هر صورت این آنتی بادی ها علیه بافت خود غده تیروئید هستن و می تونن باعث تخریب و ازبین بردن بافت بشن. برای همین هست که باید مداوم تحت نظر پزشک باشید.
چون بیماری های خود ایمنی تیروئید قابلیت پیشرفت دارند و روی بارداری، سقط جنین و زایمان زودرس موثر هستند ، بنابراین باید در خانم ها حتما مورد بررسی قرار بگیره .
یکی از دلایل بارداری های ناموفق بالا بودن آنتی بادی های تیروئید است .در صورتی که سطح این آنتی بادی ها و بیماری هاشیموتو قبل از بارداری کنترل بشه امکان بارداری موفق هست.
Anti tpo در مادران باردار می تونه مشکلات زیادی برای بچه ها خصوصا اختلالات رفتاری ایجاد کنه .Anti tpo مادر در طی سه ماهه سوم بارداری می تونه به شنوایی بچه آسیب برسونه و باعث کم شنوایی بچه بشه. همین طور نقص حرکتی در بچه هایی دیده شده است که سطح Anti tpo در نیمی از بارداری مادر بالا رفته است.
آنتی بادی های تیروئید TPO در رشد مغز جنین و بافت عصبی اثر می گذاره که نتیجه آن تاخیر در یادگیری و پایین بودن آی کیو کودک است.
نظر بدهید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد